16 Mart 2012 Cuma

İŞTE SAĞLIK BAKANLIĞININ YENİ LOGOSU


     Az önce Sağlık Bakanlığı'nın yeni logosunu gördüm. Görür görmezde aklımda sporla ve özellikle basketbolla ilgili çağrışımlarda bulundu. Bilindiği gibi Sağlık Bakanlığı'nın logosu “Asclepius'un asası” olarak tanımlanan, asa üzerine dolanmış yılan figüründen oluşuyordu.

     Asclepius yunan mitelojosine göre ilk hekimdir. Yılan, deri değiştirmesi nedeniyle “yeniden doğuşu” ve “doğurganlığı” temsil ederken, “asa” figürü Tıp Tanrısının otoritesinin sembolüdür.
     Zannediyorum hükümet bu aralar logolara takmış durumda.  Önce Türk Lirasının logosu değişti, şimdide bu. Yakında Adalet Bakanlığının logosu da değişekmiş. Bakanlık, iki yana açılmış kitap, kefeleri eşit terazi ve Türk bayrağının vurgulandığı logoyu yenilemek için yarışma açmış. Birinciyede 20 bin lira ödül verilecekmiş. Zaten refah düzeyimiz bu kadar yüksekken, bilimde, teknolojide süper güçken, yapılacak başkada birşey yok. Ne yapalım bizde logo yapalım en iyisi diye düşündüler zaar.
     Yeni logoyu açıkçası ben pek beğenmedim. Aklımda sağlıkla ilgili çağrışımlarda bulunmadı.  Hayır yeniliğe karşı bir insan değilimde, olmamış ama yani. İllaki Türk kimliğini taşısın, bizden birşeyler olsun diyede bu kadar da zorlama birşey olmasaydı keşke.

0 yorum:

Yorum Gönder