15 Mart 2012 Perşembe

GERİ DÖNÜŞÜMÜ DESTEKLEYELİM

     Bu aralar geri dönüşüme oldukça takmış durumdayım. Neticede dünyadaki kaynaklar sınırlı derecede. Bunları bilinçsizce kullanma hakkına hiçbirimiz sahip değiliz. Türkiye bu konuda geç uyandı maalesef. Hala da eminim geri dönüşümün önemini farketmeyen birçok insan vardır. Ne görsel basının nede yazılı basının bu konuda üzerine düşeni yapmadığı aşikar. Haliylede bu konuda bilinçlenemiyoruz. Ama en azından bir çok kurum geri dönüşüm kutularını artık bünyelerinde kullanmaya başladılar. Ben şimdilik yalnızca kağıt, cam ve yağ atıklarımı geri dönüşüme kazandırabiliyorum. Ancak geri dönüşüm bundan çok daha kapsamlı bir sektör. Demir, çelik, bakır, kurşun, kağıt, plastik, kauçuk, beton, röntgen filmleri, cam, pil, atık yağlar ve elektronik atıklar gibi maddeler geri dönüşebiliyor. Tabi bu durum ülkelerin hammaddeleri için ithal ettikleri hurda malzemeye ödenen döviz miktarınıda azalttığı için ayrıca önemli. Özellikle ülkemiz gibi gelişmekte olan ülkelerin bilhassa öncelik vermeleri gereken bir konu.
     Daha temiz bir dünyada yaşama ve gelecek nesillere aktarabilme açısından da geri dönüşüm önemli. Kullanılmış kağıdın tekrar kağıt imalatında kullanılması hava kirliliğini %74-94, su kirliliğini %35, su kullanımını %45 azaltığı ve bir ton atık kağıdın kağıt hamuruna katılmasıyla 8 ağacın kesilmesi önlenebilmektedir.   
     Bizim evdede küçük bir ufaklık yaşadığı için kağıt atık miktarımız had safhada maalesef. Evde bir poşette biriktirip, nöbete gittiğimde kağıt dönüşüm kutusuna atıyorum bende. Soda şişelerini ve diğer kırılmamış cam atıklarımıda cam geri dönüşümüne bırakıyorum. Son olarakda yağ atıklarımı biriktirip onlarıda eşimin işyerine göndererek geri dönüşüme kazandırıyorum. Bugün evi toplarken oğlumun çalışma masasında yaptığı resimleri gördüm. saklasan nereye kadar, atsam kıyamadım bende onlardan oğlumla beraber kağıt çanta yaptım. Çok kolay ve eğlenceli. Biz hediye çantası olarak kullanmaya karar verdik. Yiğit artık doğumgünlerinde arkadaşlarına hediyelerini bu çantalar içinde götürecek. Aşağıya resmini ekliyorum. Yapılışını anlatmaya gerek duymuyorum zira sadece kağıtları yapıştırıp delgeçledik ve ip geçirerek sapını oluşturduk. Sonra istediğiniz gibi süsleyebilirsiniz. Bu kadar basit:)


0 yorum:

Yorum Gönder